NATURA THERAPY VITAMIN C COMPEX 250ml :: ПЗУ Аптека Виа Фарм
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
NATURA THERAPY VITAMIN C COMPEX 250ml


  • Шифра: 1000854
  • Производител: NATURA THERAPY
195 ден.

NATURA THERAPY VITAMIN C COMPEX 250ml.

Витамин Ц е додаток на исхраната со посебна медицинска намена за одржување и подобрување на функцијата на имунолошкиот систем кај човекот, со специјална течна формула која содржи појачани вредности на 3те микронутриенти кои се клучни за правилна имуна функција (1000мг витамин Ц, 2.000 И.Е. витамин Д3 и 15мг цинк (цинк пиколинат) и додадени билни екстракти, биофлавоноиди (од цитруси и акаи бобинка) и пиперин за подобрена апсорпција и искористување на активните состојки и поефикасно дејство.

Редовниот внес на Витамин Ц помага во:

• одржување на добра имунолошка функција и заштита на организмот од инфекции предизвикани од страна на патогените микроорганизми;

• намалување на оксидативниот стрес на организмот и заштита на клетките од оштетување предизвикани од страна на слободните радикали;

• одржување на метаболизмот на калциум и превенција од појавата на остеопороза.

Витамин Ц е наменет за сите лица, деца над 12 годишна возраст и возрасни, кои имаат потреба од зајакнување и одржување на имунитетот, лица со послаб имунитет склони кон чести настинки и инфекции, како и лица со остеопенија и остеопороза.

Дозирање и начин на примена: Се препорачува внес на 15мл, 1-2 пати на ден по oброк.