Масло од црно семе 125ml :: ПЗУ Аптека Виа Фарм
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Масло од црно семе 125ml


  • Шифра: 0018922
  • Производител: Herba Natura
395 ден.

Масло од црно семе 125ml.

-Спречува алергии

-Го регулира крвниот притисок

-Го намалува нивото на холестерол и  шеќер во крвтa

-Го јакне имунитетот

Маслото од црно семе се смета за панацеа односно универзален лек. Тоа содржи повеќе од сто активни супстанци, кои се извонредно балансирани, а неговата главна активна состојка е Thymoquinon. Иако е познато уште од времето на фараоните, сепак посериозни испитувања за ова масло се направени во периодот по 1964 година. Досега се објавени преку 480 научни трудови кои се занимаваат со употребата на ова масло и сите упатуваат на фактот дека маслото од црното семе има силно изразени лековити својства. Така, ова масло го јакне имунолошкиот систем, ги регулира проблемите со дишните патишта (алергии и астма), го регулира високиот крвен притисок, ја подобрува циркулацијата, го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта, помага при проблеми со дијабетис, артритис, невролошки пореметувања, бактериски и габични заболувања, го поттикнува размножувањето на ќелиите на коскената срж, го спречува развојот на ракот, итн.

Употреба:

Маслото од црно семе задолжително се користи разредено. За превентивна употреба се зема  до два пати на ден по една кафена лажица, со една лажица мед растворен во половина чаша вода. При утврдени заболувања се зема по една супена лажица,  следена  веднаш со земање на  една супена лажица мед растворен во половина чаша вода, 15 минути пред јадење, два пати на ден (на секои 12 часа). Може да се зема и со сок од портокал или чај. Дозата за деца е половина од препорачаната доза за возрасни. Ова масло може да се користи и како додаток во салати.

Herba Natura

Herba Natura