GENGIGEL гел за непца 20ml :: ПЗУ Аптека Виа Фарм
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
GENGIGEL гел за непца 20ml


  • Шифра: 0007594
  • Производител: RICERFARMA
600 ден.

GENGIGEL гел за непца 20ml.

Gengigel гел е особено погоден за лесно достапни места во усната празнина при актуелни состојби на пародонтални болести (гингивитис, пародонтитис), афти и други ранички во усната празнина. Содржи хијалурoнска киселина која обезбедува моментална помош при ублажувањето на симптомите кај воспаленијата на пародонталните ткива.
Gengigel гел овозможува брза и ефикасна помош кај:

   - воспалени, болни и непца кои крварат
    -афти и други ранички во усната празнина
    -продлабочени џебови во непцата
   - гингивитис и пародонтитис
   - оштетени непца при вадење, чистење на забите или хируршка интервенција
    -иритирани ткива во усната празнина поради фиксни (коронки, мостови) или мобилни забни протези.

Состав  0,2-процентна хијалуронска киселина, ксилитол, алкохол, помошни супстанци


Употреба  По правилна орална хигиена со чист прст нанесете од гелот на непцето и нежно масирајте. Нанесете гел од 3 до 5 пати на ден во период од најмалку 3−4 недели, односно додека сите симптоми на пародонталната болест не се повлечат.

ВИА ФАРМ ВО СЛУЖБА НА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ!